Kış Hazırlığı

  • barbunya_lk
  • fasulye_lk
  • domates3_lk
  • domates4_lk
  • domates_lk
  • bamya_lk

Kış hazırlığını Ağustos sonu yapmak benim için en ideal zaman.. Hazırlıklar bittiğinde buzluk dolu dolu oluyor ama kışın o lezzetli domatesleri, barbunyaları, fasulyeleri, bamyaları bulmak zor 🙂

Öncelikle pazardan ürünlerimizi aldık. Sakın hepsini aynı güne sıkıştırmayın, çok yorucu oluyor..

Bamya;

Bamyaları önce yıkayıp, kağıt havlu üstüne bırakıyoruz. Kuruduktan sonra soyup, buzdolabı poşetine koyarak kaldırıyoruz. Salyalı olmaması için kubbe şeklinde kesmenizi öneririm.

Barbunya;

İçlerini direkt buzdolabı poşetine koyup buzluğa koyabilirsiniz, ben tek yemeklik olacak şekilde ayırarak kaldırıyorum.

Taze Fasulye;

Fasulyeleri soyup, yıkayıp tencerenin içine yağ ekliyorum. Fasulyeleri rengi dönecek kadar kavurup, soğuduktan sonra buzdolabı poşetine tek yemeklik ayıracak kadar koyup kaldırıyorum.

İçine domates ekleyebilirsiniz, daha güzel oluyor.

Domates;

İçlerinde en çok zaman alan domatesler, saklama daha sağlam olsun diye tuz, yağ vs. ekleniyormuş. Biz hiç birini eklemiyoruz, sadece domates... Tabi tercih sizin 🙂

Öncelikle domatesleri yıkayıp altına + işareti atıyoruz. Ardından kaynayan suya atıp birkaç dakika bekliyoruz. Bu sayede kabukları daha rahat soyuluyor.

Kabuklarını soyup, rondodan geçiriyoruz. Siz dilerseniz küp küp’de kesebilirsiniz.

Ardından süzerek beyaz suyunu atıp tencereye koyuyoruz. Tencerede suyu gidene kadar kaynatıyoruz.

Bir taraftan kavanoz kapaklarını (yeni alınmış olmalı) yıkayıp kaynar suya atıyoruz. Birkaç dakika kapaklar kaynamalı.

Ardından kapakları bir bezin üstüne alabilirsiniz biraz soğusunlar, bu sırada kavanozlara domatesleri sıcak sıcak koyuyoruz. Ağzını kapakla iyice kapatıp, ters çevirip bir bez üstüne koyuyoruz. Dikkat edin eliniz yanmasın.

Diğer kavanozları da bu şekilde yapıp soğuyana dek ters bırakıyoruz. Soğuduktan sonra alıp kiler dolabınıza koyabilirsiniz. Soğuma sırasında sızıntı oluyorsa tam kapanmamış demektedir. Kiler yerine buzdolabına koyup hemen kullanmalısınız.

Açtıktan sonra buzdolabında saklayın 1 en geç 2 hafta içinde tüketilmesini öneririm..

Sevgiler,

1 Response

  1. Harikasın. Tesekkürler.☺